پاسداشت هفته ملی کودک

OurBlog

۱۵ مهر ۱۳۹۷

پاسداشت هفته ملی کودک |, , , ,

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان بهارلو؛ به نقل از  روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان، چند سالی است که هفته ملی کودک با محوریت کانون به صورت منسجم و با همکاری و مشارکت بیش‌تر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی، غیردولتی و سازمان‌های مردم‌ نهاد مرتبط با این حوزه، برنامه‌ریزی و در نیمه مهر ماه هر سال در سراسر کشور برگزار می‌شود.

امسال با برگزاری نشست‌های مختلف در تهران نمایندگان عالی دستگاه‌های مرتبط با حوزه کودک تصمیم گرفتند که این رویداد با شعار «آینده را باید ساخت» و طی روزهای ۱۴ تا ۲۰ مهر ماه در تهران و سراسر کشور برگزار شود.

بر همین اساس در دومین جلسه برنامه‌ریزی هفته ملی کودک که نماینده ای از  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در آن حضور داشت روزهای هفته ملی کودک در سال ۱۳۹۷ به شرح زیر نامگذاری شد:

 

۱۴ مهر «کودک، خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی»،

۱۵ مهر «کودک، محیط زیست و میراث فرهنگی»،

۱۶ مهر (روز جهانی کودک) «کودک، صلح، بازی و نشاط»،

۱۷ مهر «کودک، رسانه و ارتباطات»،

۱۸ مهر «کودک، آموزش، سلامت و ایمنی»،

۱۹ مهر «کودکان با نیازهای ویژه، فرصت‌های برابر»

۲۰ مهر «کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه»

 

 نامگذاری روز جهانی کودک

در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد کرد که نخست «انجمن بین‌المللی ویژه کودکان سازمان ملل» نام گرفت. در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام‌گذاری شد.

پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک

پیمان‌نامه حقوق کودک یک کنوانسیون بین‌المللی است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند. دولت‌هایی که این معاهده را امضا کرده‌اند موظف به اجرای آن هستند. این کنوانسیون مقبول‌ترین سند حقوق بشر در تاریخ می‌باشد. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در سال ۱۳۷۲ به این پیمان نامه پیوست.

در مقدمه ی کنوانسیون حقوق کودک آمده است:

کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود

با این شعار و با ارزشی که ما ایرانی ها به خانه و افراد خانواده قائلیم ارزش این عضو خانواده کاملا مشخص می گردد و بایدبه این عضو توجه ویژه نمود.

رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید:

“به کودکان خود محبت کنید و نسبت به آنها ترحم نمایید. وقتی به آنها وعده دادید، وفا کنید زیرا آنها جز اینکه شما را روزی دهنده خود می بینند تصور دیگری ندارند.

و از امام سجاد (ع) داریم :

و اما حق فرزند تو این است که بدانی او از تو و پیوسته به تو در خیر و شر امر دنیاست و تو مسئول او از لحاظ نیک ادب کردن و راهنمایی به پروردگارش و کمک به طاعت او هستی. پس عمل تو درباره او ، عمل کسی باشد که می داند در احسان به او پاداش ، و در مسامحه و بدی نسبت به او کیفر می بیند.

 

دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

تمامی حقوق این سایت برای بیمارستان بهارلو محفوظ می باشد طراحی سایت توسط فراکارانت